»

Digitalizujeme ručně psané dokumenty, do nichž spadají zejména kroniky. Digitalizace rukopisů je prvním krokem k jejich vytěžení. Digitalizace umožňuje tyto dokumenty naskenovat a následně z nich vytěžit text. Skenování rukopisů probíhá na skenerech od společnosti i2S a na dokumentových skenerech. V závislosti na rozměrech a vazbě materiálu je vybrán optimální skener. Knižní skenery digitalizují šetrně a bezkontaktně, v rozlišení 200 až 600 DPI. Barva výsledných skenů je možná zvolit ze standardních variant (černobílé, stupně šedi a barevné). Skenery umožňují skenování do několika různých formátů (např. TIFF, PDF, PDF/A a JPEG) dle požadavků zákazníka.


Digitalizace historických i novodobých kronik.

Digitalizace deníků, poznámek, receptů či diářů.

Vytěžování dat z ručně psaných dokumentů.

Specializované velkoformátové skenery

Knižní skenery se využívají na skenování knih, kronik, brožur a jiných svázaných dokumentů. Jsou používány především z důvodu šetrného zacházení s historickými předlohami díky svým vlastnostem, jako jsou knižní kolébka, která se přizpůsobí hřbetu knihy, nastavení tlaku skla pro optimální skenování apod.

V Exonu využíváme knižní skenery i2S, které patří mezi nejlepší knižní skenery na světě v kombinaci kvality a rychlosti skenování. Ve světe tyto skenery používají například: Národní muzeum v Německu, Národní knihovny Francie, Finska, Maroka, Španělska, Chile, Bangladéše. Národní archivy ve Švýcarsku, Japonsku, Indonésii, Nepálu. Univerzity v Londýně, v Michiganu, Kentucky, na Floridě, Ghaně, Pretorie a mnoho dalších institucí. V České republice skenery i2S využívá více jak 80 institucí, mezi které patří například: Národní knihovna, Národní archiv, Národní Muzeum, Státní oblastní archiv Plzni, Moravský zemský archiv, Středočeská vědecká knihovna v Kladně a mnoho dalších.

Pro velkoformátovou digitalizaci jsou využívány např. tyto skenery:


pro skenování např. knih

pro digitalizaci map a obrazů

pro skenování např. novin

Dokumentové skenery

Dokumentové skenery jsou využívané převážně pro hromadné skenování velkého množství nesvázaných dokumentů. Díky velkokapacitnímu podavači jsou tyto skenery schopny skenovat desítky tisíc dokumentů denně. Na těchto skenerech je možné skenovat i dokumenty ve formátu A3. Jsou využívány převážně pro tzv. komerční digitalizaci, jelikož umožňují rychlejší skenování a dokáží pojmout více dokumentů najednou. Jedná se o faktury, formuláře aj. Digitalizované dokumenty je možné uložit do digitálního archivu, ke kterému budete mít přístup kdykoliv. Případně je možné použít externí paměťová zařízení.


Software pro digitalizaci

Digitalizační oddělení nabízí rovněž softwarové nástroje, které slouží k úpravě naskenovaných předloh a editaci metadat, které obsahují informace o naskenovaném dokumentu. Tato data se následně editují pomocí softwaru ProcyonA. Výstupem jsou PSP balíčky dat a metadat, které obsahují kompletní digitalizovaný dokument v souladu se standardy Národní digitální knihovny. Dalším softwarovými nástroji jsou např. ABBYY, KAITOS, nebo InkCapture.


Digitalizujeme pro významné instituce

Digitalizujeme pro knihovny, muzea, archivy, soukromé společnosti, státní instituce či výrobní společnosti. Více referenčních projektů naleznete v sekci reference.

Logo DigiPaper.
Digitalizace kronik jednotlivých obcí

Mohlo by Vás zajímat


Knihy, kroniky, monografie

Časopisy, noviny, periodika

Výkresy, formáty >2A0

Došlá pošta, faktury, šanony

Diapozitivy, fotografie

Skenování a OCR rukopisů

Vyzkoušejte inkCapture.
 • 50 stran zdarma k rozpoznání
 • Vyhledávejte v rukopisech
 • Sdílejte veřejnosti
 • Archivujte své publikace
Vyzkoušet zdarma
 • Dlouholetá tradice
 • Tým odborníků
 • Specializované kamery i2S
 • Skenery pro šetrnou digitalizaci
 • Vlastní vývoj software
 • Projekty VISK7
 • Bohaté reference
 • Zkušenosti a know-how
Pro digitalizaci jsou využity ty nejmodernější technologie.
i2S logo.
EXON rady a tipy.
Více zajímavých článků naleznete v radách a tipech.

Kontaktní formulář

Zajímáte se o digitalizaci? Pro více informací nás kontaktujte.