fbpx Digitalizovali jsme časopis LEVEL | EXON
Časopis LEVEL digitalizuje celý 25letý archiv

Digitalizovali jsme časopis LEVEL

Časopis LEVEL již 25 let píše o počítačových hrách. Za tu dobu vyšlo více než 300 časopisů a nové stále přibývají. Takové množství není jednoduché uchovávat, natožpak v nich vyhledávat. Proto se časopis rozhodl všechna čísla digitalizovat. A že toho není málo. Jednalo se o 314 čísel, které mají dohromady 37 626 stránek.

Časopis si zakládá na tom, aby jednotlivá čísla byla profesionálně digitalizovaná. Jsme potěšeni, že si autoři vybrali právě nás, naše digitalizační oddělení. A jak jsme slíbili, přikládáme ukázku, jak samotná digitalizace probíhala.


Takto probíhala digitalizace časopisu LEVEL

Krátká videoukázka, jak se časopisy v Exonu v profesionální digitalizaci skenují.


Digitalizace takového množství nemusí být levná záležitost. LEVEL k tomuto kroku využil služby projektu Startovač. Proč zrovna Startovač? Jedním z důvodů je, že časopis již 7 let funguje nezávisle a vydávají ho samotní šéfredaktoři a redaktoři ve svém volném čase, tzv. "na koleni." Dalším důvodem je, že tímto způsobem LEVEL zjistí, zda by byl o digitální archiv časopisů vůbec zájem. Časopis slavil úspěch již první den po zveřejnění na Starovači. Vybral totiž požadovaných 150.000 Kč pro svůj základní cíl. Nakonec se startéři složili na celkem neuvěřitelných 1.682.072 Kč. Částka byla dostačující nejen na digitalizaci časopisů a tvorbu digitálního archivu, ale také na vydání knihy rozhovorů a knihy nejlepších retro článků.


Ukázka digitalizovaných časopisů

Článek od společnosti EXON. Článek od společnosti EXON. Článek od společnosti EXON.

Soubor v originální kvalitě si můžete stáhnout.


OCR vrstva pro možnost vyhledávání

Projekt nebyl pouze o naskenování časopisů. Aby bylo možné s digitalizovanými časopisy dobře pracovat, je vhodné je opatřit textovou vrstvou, aby bylo možné v nich vyhledávat. Jednoduše řečeno: naskenované časopisy jsou následně zpracovány ve specializovaném software, díky kterému se nad dokumentem vytvoří textová vrstva, aby bylo možné vyhledávat, např. jako na Google.


Jak digitalizace v Exonu probíhá?

Nahlédněte na celou digitalizaci v Exonu, kde se primárně zabýváme digitalizací a záchranou kulturního dědictví starších předloh a archiválií.


 

Pro více informací nás kontaktujte