»

Digitalizujeme knihy, rukopisné materiály, historické dokumenty, mapy apod. na specializovaných skenerech vhodné pro historické křehké materiály. Digitalizujeme kulturní statky, národní kulturní dědictví a dvojrozměrné kulturní statky formou fotodokumentace a skenování pro uchování pro budoucí generace.


Chtěli byste digitalizovat Vaše historické archiválie?

Napište nám. Rádi pro Vás digitalizace zařídíme. Velice často digitalizujeme postupně po menším počtu. Pro delší zprávy a přílohy můžete využít email: .


Specializované velkoformátové skenery

Knižní skenery se využívají na skenování knih, kronik, brožur a jiných svázaných dokumentů. Jsou používány především z důvodu šetrného zacházení s historickými předlohami díky svým vlastnostem, jako jsou knižní kolébka, která se přizpůsobí hřbetu knihy, nastavení tlaku skla pro optimální skenování, LED osvětlení nad předlohou bez ultrafialového a infračerveného zaření apod. Všechny předlohy jsou digitalizovány šetrně, ruční prací stranu po stránce. Kamera je umístěna nad předlohou, nepřichází do kontaktu s digitalizovaným dokumentem. Předlohy neprochází přes průtahové skenování. Veškeré historické předlohy jsou digitalizovány výhradně ručně.

Pro velkoformátovou digitalizaci jsou využívány např. tyto skenery:


pro skenování např. knih

pro digitalizaci map a obrazů

pro skenování např. novin

V Exonu využíváme knižní skenery, které patří mezi nejlepší knižní skenery na světě v kombinaci kvality a rychlosti skenování. Ve světe tyto skenery používají například: Národní muzeum v Německu, Národní knihovny Francie, Finska, Maroka, Španělska, Chile, Bangladéše. Národní archivy ve Švýcarsku, Japonsku, Indonésii, Nepálu. Univerzity v Londýně, v Michiganu, Kentucky, na Floridě, Ghaně, Pretorie a mnoho dalších institucí. V České republice skenery i2S využívá více jak 80 institucí, mezi které patří například: Národní knihovna, Národní archiv, Národní Muzeum, Státní oblastní archiv Plzni, Moravský zemský archiv, Středočeská vědecká knihovna v Kladně a mnoho dalších.


Software pro digitalizaci

Digitalizační oddělení nabízí rovněž softwarové nástroje, které slouží k úpravě naskenovaných předloh a editaci metadat, které obsahují informace o naskenovaném dokumentu. Tato data se následně editují pomocí softwaru ProcyonA. Výstupem jsou PSP balíčky dat a metadat, které obsahují kompletní digitalizovaný dokument v souladu se standardy Národní digitální knihovny. Dalším softwarovými nástroji jsou např. ABBYY, KAITOS, nebo InkCapture.


Digitalizujeme pro významné instituce

Digitalizujeme pro knihovny, muzea, archivy, soukromé společnosti, státní instituce či výrobní společnosti. Více referenčních projektů naleznete v sekci reference.


Mohlo by Vás zajímat


Digitalizace historických i novodobých kronik.

Digitalizace deníků, poznámek, receptů či diářů.

Vytěžování dat z ručně psaných dokumentů.

Vyzkoušejte inkCapture.
 • 50 stran zdarma k rozpoznání
 • Vyhledávejte v rukopisech
 • Sdílejte veřejnosti
 • Archivujte své publikace
Vyzkoušet zdarma
 • Dlouholetá tradice
 • Tým odborníků
 • Specializované kamery i2S
 • Skenery pro šetrnou digitalizaci
 • Vlastní vývoj software
 • Projekty VISK7
 • Bohaté reference
 • Zkušenosti a know-how
Pro digitalizaci jsou využity ty nejmodernější technologie.
i2S logo.
EXON rady a tipy.
Více zajímavých článků naleznete v radách a tipech.