fbpx Jak probíhá a co přináší digitalizace papírového archivu? + záznam | EXON
Webinář o digitalizaci na digitalizačním oddělení společnosti EXON. Petr Polanský a Petr Süč.

Jak probíhá a co přináší digitalizace papírového archivu? + záznam

»

Webináře proběhli 19. května a 8. června 2021. Vysvětlili jsme, co vlastně znamená pojem digitalizace. Osvětlili jsme si fakt, že digitalizace není o pouhém skenování. Digitalizace má čtyři základní fáze. První fáze je příprava, což obsahuje například roztřídění či označení dokumentů. Následující fáze je samotné skenování. Na co se zapomíná, je právě třetí fáze, kde se pracuje s metadaty. Tato fáze obsahuje indexaci, vytěžení dat ze skenu a následnou kontrolu vytěžených dat. Poslední fází je export. Uvedli jsme si také hlavní výhody digitalizace. Rovněž jsme si ukázali videoukázky, jak probíhá digitalizace konkrétně u nás, na digitalizačním oddělení EXON v Plzni.Digitalizace dokumentů není jen o skenování:

Na webinářích byla zmíněna následující témata:

  • Jak probíhá proces digitalizace.
  • K čemu slouží pojmenování popisnými metadaty.
  • Co je to textová vrstva a její vytvoření (tzv. OCR vrstva) pro čtení a následné vyhledávání v digitálním archivu.
  • Co je a co přináší vytěžování dat?
  • Představíme Vám naše digitalizační centrum.
  • Ukážeme zajímavosti digitalizace a příklady naší práce, např. jak pravidelně zpracováváme došlou poštu pro naše zákazníky.
  • To vše a mnohem více se dozvíte na webináři ve středu 8. června od 10 hodin.

Digitalizace papírů z praxe

Webinářem Vás provedl Petr Süč, vedoucí digitalizačního oddělení, který má dlouholeté zkušenosti z mnoha projektů digitalizace. A to jak projektů masové digitalizace komerční, např. faktur či ručně psaných formulářů (skenování, vytěžování, zpracování dat, správa databáze apod.), tak z digitalizace předloh kulturní a historické povahy (historické předlohy, knihy, kroniky apod.). Petr Vás přesvědčil, že digitalizace není o pouhém skenování, ale převážně o následné práci s daty, abychom je mohli využívat jako plnohodnotné elektronické dokumenty.

Pozvánka na webinář na téma: Digitalizace jako služba.

Jak může vypadat proces digitalizace?

Digitalizaci vytváříme na míru konkrétního zákazníka. Příklad, jak takový proces může vypadat, je na následujícím obrázku, který zobrazuje zpracování přijatých faktur jako službu. Součástí je rovněž vytěžování dat z faktury a následná kontrola (tzv. validace).

Proces outsourcingu digitalizace.

Historická digitalizace kulturního dědictví

EXON má vlastní digitalizační pracoviště v Plzni a zkušený tým expertů a konzultantů, kteří upravují řešení zákazníků na míru požadavků. Poskytujeme služby v oblasti historické digitalizace (známe také jako "digitalizace kulturního dědictví či obsahu") pro knihovny, muzea, archivy a podobné instituce. Na digitalizačním pracovišti jsou skenovány předlohy historické povahy na profesionálních knižních skenerech značky i2S. Skeny jsou následně upraveny a zpracovány v dalších krocích dle standardů Národní digitální knihovny (např. projekty VISK7). Více o historické digitalizaci.


Jak vypadá digitalizační oddělení?


Komerční skenování, digitalizace archivů, faktur, formulářů ...

Součástí digitalizačního oddělení jsou rovněž projekty, které označujeme tzv. "komerční", tedy digitalizace archivů např. výrobních společností či postupná digitalizace došlé pošty, její zpracování (vytěžení) a následná archivace. Součástí digitalizace je vytvoření textových vrstev pro čtení a vyhledávání. Nabízíme konzultační služby, pomáháme vytvořit optimální návrh zpracování dokumentů (faktury, smlouvy, objednávky, formuláře, dodací listy, došlou poštu aj.). Více o outsourcingu digitalizace.


Níže jsou k dispozici záznamy či sestřihy některých z proběhlých webinářů.

 

Pro více informací nás kontaktujte